Welsh Federation of Sea Anglers
Supported by SPORT WALES

 

-

.

Welsh Federation of Sea Anglers    2014 Affiliated Clubs
Region
Club
Secretary
Address
Postcode
Email
      East Region    
East Abertysswg Select AC Karl Vickerey 10 Charles St Abertysswg Tredegar  NP 22 5AY karl.vicky67@gmail.com
East Bargoed SA Colin Doyle 23 Park Rd Bargoed Mid Glam CF81 8SQ cdoyle0361@aol.com
East Dow Corning SAC John Little 1 Beatty Close Barry Vale of Glamorgan CF62 9HE little-j3@sky.com
East Cwmavon Outcasts SAC Degwill Coleman 41a Gwaun Afon Cwmavon Port Talbot SA12 9EJ degwillc@gmail.com
East Gwent Angling Society Mark Roberts 4 Harcourt Rd Brynmawr Blaenau Gwent NP3 4TU markwgroberts@gmail.com
East Gwent SAC Neil Owen 9 The Crescent, Trecenydd Mid Glam CF83 2ST nobbyowen@gmail.com
East Newport & Dist SAC Paul Yates 116 Monnow Court Cwmbran NP44 5SF paul.yates57@tiscali.co.uk
East Oddyssey SAC Linden parry 2 school Street Porth CF39 9YE odysseysac@aol.com
East Pen y Graig SAC Alan Maskrey 6,Haul Fron Tonypandy CF40 1RH ALLANMASKREY@GOOGLEMAIL.COM
East Rhondda Valley SAC Richard Potts 7 Brondeg St,Tylorstown RCT CF43 3AS rapotts@treforesttiling.co.uk
East Sea View Lads Alan Peterson 22 Courtlands Park Road Barry Vale of Glam CF62 6NTpaul.crook@talktalk.net
East Taffy Anglers Mark Jones 23 Clos Caradog,Meadow Farm Church Village mjdes@hotmail.co.uk
East TATA SAC Martin Roberts 2 Donnen St, Margam, Port Talbot SA13 1NE tataseaangling@live.co.uk
East Trelai SAC Dean Jones 17 Ffordd y Barcer St Fagens cardiff dean2 Jones @yahoo.co.uk
    North Region    
North Amwlch FC Cathy Thomas  Flat No.1,5 Queen street Amwlch Anglesey LL68 9AE  sales@telboystackle.co.uk
North Colwyn Bay Victoria SAC Secretary 47 Groes Ffordd Dwygylchi Penmaenmawr LL34 6RN glyn1961@btinternet.com
North Gweynedd & Anglesey SAC Gethyn Owen Monfa,Bryn Eglwys St Anns Bethesda Bangor LL57 4BQ gethynaledowen@gmail.com
North Holyhead & Dist SAC Mark James 28 Garreglwyd Park Holyhead Anglesey LL65 1NWmarkjames1@hotmail.com
North

Small Boats Sea Angling Club

Paul Williams 40 Trafford Park Penrhyn Bay Llandusno LL30 3HD paulwilliams532@btinternet.com
North Three Herrings SAC Gareth Dewson 6 Erwenni estate Pwllheli Gwynedd LL53 5RH gareth dewson1@gmail.com
North Skua SAC bprice@bdpheatingandplumbing.co.uk
    South West Region    
S/ West Alltwen SAC Stephen Lewis 17 Bryn Llewelyn, Allywen Swansea SA8 3BR stevelewisalltwen@btopenworld.com
S/ West Cardigan SAC Martin Campion Ty Maes y Felin Llangibi Lampeter SA48 8LY

marty5787@gmail.com

S/ West Carmarthen SAC S.Penllurick 7 Porth y Plas, Johnstown Carms SA31 3PWsteve.penhallurick@yahoo.com
S/ West Team Country Stores Brian Davies 3a Church St, Gowerton Swansea SA4 3EA sales@contryangling.co.uk
S/ West EFSA  (Club ) Wales John O'Connor Heron Rest Martletwy, Narberth Pembs SA67 8AS aardvet1@gmail.com
S/ West Haven Angling Group Matthew Roberts 6 Havens Head, Hakin, Milford Haven Pembs SA73 3QH matthewr @prp-training.co.uk
S/ West Mile End Master Baiters Lee Warlow 21 Wern Tce Port Tennant Swansea SA1 8NU masterbaiters.sac@gmail.com
S/ West New Lodge SAC Desley John 15 Brynllwchwr Road Loughor Swansea SA4 6SQ desleyjohn861954@gmail.com
S/ West Osprey SAC John O'Connor Heron Rest Martletwy, Narberth Pembs SA67 8AS aardvet1@gmail.com
S/West Pembs & Dist AC David Brayford 4 Apley Tce,Pembroke Dock, Pembs SA72 6HJ davidbrayford@btinternet.com
S/ West Saundersfoot SAC Carl Gunning Flat 1, Waterloo House Brewery Tce Saunders SA69 9HG carl.gunning@hotmail.co.uk
S/ West Ty Coch SAC Paul Bendle 136 Solva Rd Clase Morriston Swansea russhotrod@msn.com
    English Division    
Eng. Borough of Tynemouth AC Martin Elliot 4 Marden Farm Drive, Cullercoats, Tyne & Wear NE30 3LP martyjelliot@gmail.com
Eng. Buccaneers SAC Donna Hollett 16 Brunswick Close L4 1XS donnahollett2@gmail.com
Eng. Channel Anglers SAC James Madsen 22 Hall St Bedminster BS3 5PN jtm-bcf@hotmail.com
Eng. Coral SAC John humphries 3 Ronan Close Bootle Merseyside L20 4UH johnjhumphries@hotmail.com
Eng. Felixstowe SAS Gordon Powter 9 Longcroft, Felistowe Suffolk IP11 9QH powter9@talktalk.net
Eng. Halton SAC Norman Bowerman 41 Ash Lane Widnes Cheshire WA8 8JH norm-nette@ntlworld.com
Eng. Longbenton & Seaton Burn SAC JH Rogers 21 Aquila Drive Heddon on the Wall, Newcastle NE15 0BS hedleytynemouth@yahoo.com
Eng. Mersey Anglers I.Griffiths 61 Chesterfield Rd, Eastham,Wirral CH62 8DX iangriff2009@live.co.uk
Eng. Mersey Pirates J.Rawlinson 2 Weaver Ave, Liverpool L33 4YU manhatten@blueyonder
Eng. North East Surfcast Assoc. Secretary 10 Attlee Cres Haswell Co. Durham DH6 3EN will.powell@googlemail.com
Eng. Milnrow SA Paul Whiting 163 Sany Lane Rochdale OL11 5DY paul.whiting-msa@tiscali.co.uk
Eng. South Beach Residents AAC P.Smithson 4 Gosport Way, south Beach Lea Blyth NE24 3HJ philonthebeach@yahoo.co.uk
Eng. Phoenix SAC Alan Noon 46 Bank Rd,Bootle Liverpool L20 4AX polsafchair@gmail.com
Eng. South Meadowell AC Colin Penrith 8 Malton Cres,North Shields,Tyne & wear NE29 7RJ colinpenrith2554@live.co.uk
Eng. Southport SAC Secretary 75 Compton Rd Birkdale Southport Merseyside PR8 4EG tony.decor@talktalk.net
Eng. St. Helens SAC J.Moffram 15 Sherwood Close Rainhill Merseyside  L35 4RA bobmurphybennion@htmail.com
Eng. Suffolk Sportscast Stephen Boyt 10 Shotley Close,Felixstowe,Suffolk IP11 2NG lboyt@btinternet.com
Eng. Weymouth Casting Club Mark Carne The Old Stables Martinstown Dorchester markcarne@gmail.com
Eng. Victoria Boat Angling Club j0hng0dfrey@live.co.uk
    Personal Members / Angling Cymru    
Personal Members  Mike Dixon 5 South View Taffs Well Cardiff CF15 7SE m.dixon45@ntlworld.com
Angling Cymru Helen Pearce 9 Maes Afallen,Bow St. Aberystwyth SY24 5BL helenpearce@toucansurf.com
 
    Committee    
President Robbie Roberts 27 Ty Croes Est,Lllanfairpwll, Anglesey LL615JR robroberts129@btinternet.com
Chairman John O'Connor Heron Rest Martletwy, Narberth Pembs SA67 8AS aardvet1@gmail.com
Vice Chairman Helen Pearce 9 Maes Afallen,Bow St. Aberystwyth SY24 5BL helenpearce@toucansurf.com
Secretary Colin Doyle 23 Park Road Bargoed Mid Glamorgan CF81 8SQ cdoyle0361@aol.com
Treasurer Roger Cook 65 Numa Court Justin Close Brentford Middlesex TW8 8QF caerodyn@hotmail.co.uk
PM Secretary Mike Dixon 5 South View Taffs Well Cardiff CF15 7SE m.dixon45@ntlworld.com
Fish Recorder Richard Poole 52 West St, Bargoed Mid Glamorgan
Ladies Team Manager Helen Pearce 9 Maes Afallen,Bow St. Aberystwyth SY24 5BL helenpearce@toucansurf.com
Mens Team Manager Peter Corker The Cottage,Windmill,Pentre Halkyn,Flints CH8 8EU petecorker@aol.com
Boat Team Manager Robbie Roberts 27 Ty Croes Est,Lllanfairpwll, Anglesey LL615JR robroberts129@btinternet.com
Youth Team Manager Chris Issac 42 Pencaerfenni Lane, Crofty Swansea SA4 3SD
Junior Team Manager Clive Pearce 9 Maes Afallen,Bow St. Aberystwyth SY24 5BL clive.pearce@toucansurf.com
Environmental/Conservation VACANT
National Coach VACANT VACANT
Webmaster / Press Officer Robert Cole
Cup Custodian Colin Doyle 23 Park Road Bargoed Mid Glamorgan CF81 8SQ cdoyle0361@aol.com
    Regional Officers    
Region Representatives
East Region Secretary Steve Chadwick steve.t.chadwick@btinternet.com
South West Secretary Vic Pearce
  North region delegate
Updated 2nd February 2017